Przedmioty z odzysku w sztuce użytkowej

Na oryginalną aranżację wnętrz składają się elementy wyłamujące się ze schematów. Jedną z metod osiągnięcia takiej aranżacji jest sztuka wtórnego wykorzystania przedmiotów.

Podczas wystroju wnętrz coraz więcej osób zwraca się ku oryginalnym i niepowtarzalnym przedmiotom użytkowych z odzysku. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ sztampowy asortyment wyrobów dostępnych na rynku stał się powszechny, nudny i po prostu nam się opatrzył. Ale to nie jedyny powód. Nie jest nam też obojętna jakość materiałów, która przekłada się na trwałość sztuki użytkowej i jej niepospolity wygląd. Okazuje się, że to co stare najczęściej góruje nad tym, co nowe pod względem staranności wykonania i wykończenia.

Nasze lampy ze starych syfonów z czasów PRL na targach MyBaze 2014 w Warszawie. Zdjęcie ekspozycji zaaranżowanej przez naszą pracownię projektową.
Nasze lampy ze starych syfonów z czasów PRL na targach MyBaze 2014 w Warszawie.
Zdjęcie ekspozycji zaaranżowanej przez naszą pracownię projektową.

Rynek dostarcza ogromu przedmiotów przewidzianych na chwilę z racji na masowość ich produkcji i niską cenę. Chcąc zaaranżować wnętrza oryginalnie, ze smakiem i z odzwierciedleniem indywidualnego poczucia estetyki, decydujemy się na coś, czego dotychczas nie miał jeszcze nikt inny. I w tym właśnie pomaga projektowanie przedmiotów użytkowych z odzysku.

Załóżmy że wybierasz wyposażenie do kuchni, salonu czy pokoju dla dziecka. Korzystasz przy tym z rozwiązań katalogowych. Czy w takiej sytuacji jesteś tak naprawdę kreatorem własnej wizji aranżacji wnętrz? Twoje działanie można raczej porównać do układania domku z parunastu klocków. Owszem stworzysz z nich kilka wariantów budowli, lecz nie wzniesiesz się ponadto, co umożliwia Ci Twój „budulec”.

Osiągnięcie innego poziomu stylistyki umożliwia zmiana podejścia w doborze materiałów, których atutem ma być nie tylko jakość, lecz również ponadczasowość. Jeżeli dodamy do tego odpowiedni pomysł na wtórne wykorzystanie takiego „tworzywa”, finalnym produktem będzie lampa sufitowa o ciekawej formie plastycznej, efektowny i zarazem praktyczny stół lub skrzynia na odzież, czy też oryginalna obudowa na lodówkę.

Stolik oraz lampy powstały z odzysku niepotrzebnych przedmiotów.
Pufy ze szpul na kabel. Używamy ich podczas eko warsztatów i zajęć multisensorycznych dla dzieci.
Stolik oraz lampy powstały z odzysku niepotrzebnych przedmiotów.
Pufy ze szpul na kabel. Używamy ich podczas eko warsztatów i zajęć multisensorycznych dla dzieci.

Skoro zainteresowałeś się tym, co piszemy, wierzymy że jesteś otwarty na wprowadzenie do otaczających Cię wnętrz niebanalnych i praktycznych elementów użytkowych, powstałych w drodze wtórnego wykorzystania przedmiotów używanych. Zachęcamy Cię serdecznie do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty!