Jak powstają przedmioty użytkowe z odzysku w naszej pracowni projektowej?

Odpowiadając na pytanie zawarte w temacie: na początku jest albo potrzeba, albo koncepcja (nowy kierunek), albo ciekawe tworzywo, które podsuwa nam jakiś pomysł. Przyjrzyjmy się każdemu przypadkowi z osobna.

Potrzeba

Spotykamy się z Klientem na oględzinach pubu lub klubu muzycznego. Przedmiotem aranżacji ma być oświetlenie lady barowej lub wykonanie niewielkiego, lecz wygodnego i funkcjonalnego pomieszczenia dla DJ-a. Wówczas kierunek prac projektowych wyznaczają cechy lokalu, czyli powierzchnia wnętrz, kolorystyka i faktura ścian, obecne elementy wystroju, a także preferowana muzyka i klientela z określonej subkultury lub kręgu zainteresowań. Innych inspiracji będziemy szukać dla pubu z muzyką szanty, innych dla kluby z muzyką w stylu electro-goth. Zresztą właściciele takich obiektów mają nierzadko w miarę sprecyzowane oczekiwania, ale to my nadajemy im ostateczne formy.

Żeby stworzyć konkretne elementy wyposażenia, najpierw wybieramy odpowiednie materiały i przedmioty wtórne. W klubie szanty dobrze sprawdzi się szkło i tworzywa naturalne, jak drewno, czy len, bo będą spajać się wizualnie z marynistyczną aranżacją wnętrz. Do klubu z muzyką industrialną dobrze pasują ciężkie detale o przeznaczeniu przemysłowym, jak zawory, rury i grube stalowe kraty. Chociaż te ostatnie można też zastosować w klubie szanty, bo bar może imitować kotłownię parostatku lub wnętrze okrętu podwodnego. Wówczas oprócz wspomnianych wcześniej detali przemysłowych, do jego oświetlenia idealnie będą się nadawać lampy fabryczne z kloszami ze szkła wapienno-sodowego, zabezpieczone siatką z giętych stalowych drutów.

Wszystko zależy od potrzeb Klienta, który korzysta z naszej wiedzy, wyobraźni i umiejętności plastycznych. Do nas należy przede wszystkim proponowanie rozwiązań funkcjonalnych i wizualnych oraz konkretnych materiałów wtórnych, z których wykonamy zamówione elementy wyposażenia wnętrz.

Pomysł

Czasami koncepcje przedmiotów użytkowych z odzysku powstają od samego początku w naszych głowach. Po prostu widzimy jakieś wnętrze i szukamy dla niego nowej formy o konkretnym przeznaczeniu, starając się odbiegać od typowego wzornictwa użytkowego produkowanego na skalę przemysłową. To może być np. sklep odzieżowy lub zakład fotograficzny, w którym znajdzie zastosowanie parawan w ramie z aluminiowych rurek. To może być też pokój dla małego chłopca, w którym jedna z półek zostanie wykonana z lekkiego i sprężystego tworzywa, po to by puszczać po niej z góry na dół samochodziki bezpośrednio do kosza na zabawki, co uprzyjemni naszemu dziecku codzienne sprzątanie. Liczy się pomysłowość ale też impuls twórczy, który powstaje pod wpływem kontaktu z używanym przedmiotem lub tworzywem, o czym więcej poniżej...

Materiał wtórny

Nierzadko koncepcja formy użytkowej z odzysku rodzi się w trakcie poszukiwań materiałów i przedmiotów wtórnych. Materiały te odkupujemy głównie od firm zajmujących się ich przetwórstwem, a przedmioty otrzymujemy od osób prywatnych, którym przestają być potrzebne, lub odkupujemy je od zbieraczy staroci. W przypadku tych drugich, trzeba mieć świadomość, że chociaż nie są jeszcze przetworzone, to posiadają swoją wartość kolekcjonerską. Dlatego najpierw każdą rzecz dokładnie oglądamy, potem dopasowujemy do niej koncepcję wtórnego wykorzystania, a dopiero na końcu inwestujemy w jej zakup.

Natchnieniem jest dla nas to, że dany przedmiot się ciekawie zestarzał, ale też to, że ma od dawna niespotykany kształt. Inspirująca jest też nietypowa struktura powierzchni napotkanego materiału lub jego właściwości fizyczne – niewielka waga, elastyczność, lub też łatwość krępowania do określonej formy.